Tuesday, September 23, 2008

Question Of The Week



How much does your family spend on groceries a month?

Do you include toiletries in this amount?

How many mouths do you feed?

*I thought I should include what we spend*

We budget around $300 a month for groceries and toiletries

but we usually spend more like $325-350 a month.

This gets us meals for seven days a week including Brad's lunches. He goes out to eat once a week at work, and we usually eat out 1-2 times a month as a family.

4 comments:

Jessica said...

We usually spend anywhere between 100-130 a month, but that doesn't include toiletries (on a side note, as a kid I always thought that meant an actual toilet in a tree)and I feed 3 mouths!

manymeadows.com said...

We spend 500-700, includes toiletries, and how many mouths? That's a good question :) A lot!

~Mom

Abbi said...

I WAS feeding myself for $110 a month, but now that I feed your brother, too, we're spending about twice that much. That boy can EAT! :)

megan k said...

I try to do the coupon thing, but I'm not a big drive to all the stores and buy what's cheap-I'm too lazy and that's too much work.

We spend around 500-600 a month. That includes everything from food to formula for 4 peeps. It physically hurts every time I swipe that debit card.